Χειροκροτήματα για την ομάδα Κ-16 του ΑΟΠ | Ήττα στον τελικό

aop2.JPG

Με 1-2 ηττήθηκε ο ΑΟΠ από τον ΠΑΣ Νάξου στο δημοτικό στάδιο Παροικιάς, στον τελικό του πρωταθλήματος Κ-16 της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Ο αγώνας ήταν καλός, αντάξιος ενός τελικού των κορυφαίων ομάδων στο πρωτάθλημα Κ-16 της ΕΠΣΚ. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα γκολ, αφού η μόνη παραφωνία ήταν οι κακές αμυντικές γραμμές των φιναλίστ του τελικού. Και οι δύο ομάδες είχαν δοκάρια, ενώ η Ναξιώτικη ομάδα αγωνίστηκε με 10 παίκτες για μεγάλο διάστημα του αγώνα, λόγω αποβολής ποδοσφαιριστή της.

Ο ΠΑΣ Νάξου άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Β. Γρυλλάκη, όταν ο τελευταίος εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία των αμυντικών της Παριανής ομάδας μέσα στην περιοχή της ομάδας τους και με προβολή έγραψε το 0-1.

Η Ναξιώτικη ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ του Γ. Καραπάτη. Ο Ναξιώτης ποδοσφαιριστής σε νέα αδράνεια της άμυνας του ΑΟΠ με σουτ από πλάγια έγραψε το 0-2.

Στο 53ο λεπτό ο Τ. Σαρρής πέτυχε το 1-2 με εκπληκτικό σουτ –έπειτα από κατέβασμα της μπάλας με το κεφάλι- και από το «Γ» περίπου της μεγάλης περιοχής του ΠΑΣ Νάξου. Ο Τ. Σαρρής εκμεταλλεύτηκε μία έξυπνη πάσα του Σγουράτι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΑΟΠ προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και έχασαν ευκαιρίες, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΣ Νάξου κατάφεραν να αποκρούσουν τις ενέργειες αυτές.