Στον τελικό εφήβων Κυκλάδων ο ΑΟΠ στο μπάσκετ

Η εφηβική ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Πάρου κέρδισε με 72-67 μέσα στη Μύκονο την ουσιαστικά γηπεδούχο ομώνυμη ομάδα και πέτυχε την είσοδό της στον τελικό του Final Four της ΕΣΚ Κυκλάδων

Ο αγώνας είχε όλα τα στοιχεία ενός μεγάλου ντέρμπι και παρότι στο πρώτο ημίχρονο οι Μυκονιάτες κρατούσαν τα ηνία του αγώνα με διαφορά 4-5 πόντων η παριανή ομάδα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση.

Η ομάδα της Παροικιάς στο δεύτερο ημίχρονο καθοδηγούμενη με μαεστρία από τον έμπειρο Νικαιώτη προπονητή της Θόδωρο Παλαιοχωρίτη ήλεγξε τα ριμπάουντ, έπαιξε σοβαρή άμυνα και με επιθετικό πλουραλισμό πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 72-67.

Έτσι, ο ΑΟ Πάρου σήμερα στις 12.30 το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο Μυκόνου «Π. Χανιώτη», θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό τον Περιστεριώνα Τήνου, που στον άλλο ημιτελικό κέρδισε τον Μαρπησσαϊκό με σκορ 58-39.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα με πρώτον τον ΑΟ Πάρου ήταν: 16-22, 32-38 (ημ.), 55-50, 72-67.

Οι πρωταγωνιστές

Α.Ο. Πάρου (πρ. Παλαιοχωρίτης): Σκιαδάς 3, Αδάμ 1, Λυμαράκης 11, Σαρρής 13, Μαρούδας 14, Αραβαντινός 11, Βλάσι 19 (3).

A.O. Μυκόνου (πρ. Γρηγόρης): Καλλέργης 5 (1), Γαρόπουλος 1, Π. Δακτυλίδης 13 (3), Κονταράτος 25 (4), Μπουγιούρης 12, Βικέλης 9 (1), Κώτσο 2.

ΠΗΓΗ: Parostoday.gr