Χαμένο πέναλτι και δοκάρι έφεραν στο Χ την ΑΕ Πάρου

Παρότι η Αθλητική Ένωση Πάρου προηγήθηκε με γκολ του Μακρίδη στο 9ο λεπτό, ύστερα από όμορφο διαγώνιο σουτ που έκανε, τελικά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον αξιόμαχο Πανναξιακό και το παιχνίδι τελείωσε 1-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι δύο ομάδες στο τοπικό ντέρμπι -με το ισόπαλο αποτέλεσμα- ήταν να δουν τη Θύελλα Καμαρίου να μεγαλώνει τη διαφορά από αυτούς στο κυνήγι της προνομιούχου πρώτης θέσης στη Β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε (μετά το γκολ του Μακρίδη), με την παριανή ομάδα να έχει τα ηνία του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πανναξιακού, που έχει προπονητή τον παριανό, Γιώργο Μοστράτο, ανέβασε τις γραμμές της στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 1-1με σουτ του Πολυκρέτη. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 78ο λεπτό, η ομάδα της Νάξου έμεινε με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Ανεβλαβής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα η ΑΕΠ είχε μία άτυχη στιγμή όταν είδε την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Πανναξιακού, σε σουτ του Μακρίδη.

Η μεγαλύτερη ατυχία για την ΑΕ Πάρου ήταν τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου όταν κέρδισε πέναλτι το οποίο κλήθηκε να εκτελέσει ο Αριανούτσος, που είχε περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά νωρίτερα. Το κτύπημα πέναλτι του Αριανούτσου ήταν «αδύνατο» και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον ναξιώτη τερματοφύλακα Ποθητό, να πέσει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει την μπάλα.

Οι πρωταγωνιστές

ΑΕ Πάρου: Νικολακόπουλος, Μανδραβέλης, Παπαδόπουλος, Χατζίγια (Σαμοαντίνο), Καμπάσης, Παντελαίος (Βιτζιλαίος), Μουράι, Φαντιγκά (Σ. Κρητικός), Γιαννούλης (Αριανούτσος), Μακρίδης, Ε. Κρητικός (Ζίλτσε)

Πανναξιακός: Ποθητός, Ανεβλαβής, Γ. Βαθρακοκοίλης, Σέμε, Λίκα, Παραράς (Μανθόπουλος), Τραγούδας, Πολυκρέτης, Ν. Βαθρακοκοίλης (Φράγκου), Σβίρος, Πίντο

Διαιτητής: Κουζουμης, με βοηθό την κ. Ρούσσου και τον κ. Βακόνδιο.